مقالات

اینورتر در کجا کاربرد دارد؟

کاربرد اینورتر

امروزه استفاده از الکترو موتورها یا موتور های الکتریکی تکفاز یا سه فاز اغلب در پمپ های الکتریکی کشاورزی، آسانسورهای خانگی و صنعتی ، خط تولید کارخانه جات و … که از تجهیزات اتوماسیون صنعتی استفاده شده است دیده می‌شود و برای استفاده دقیق از آنها یعنی کنترل سرعت و گشتاور به درایو یا همان اینورتر نیاز است.

در گذشته به علت ضعف‌های تکنولوژی و نبود قطعات الکترونیکی صنعتی برای کنترل دور موتور یا کم کردن دور الکترو موتور مناسب با نیاز خود مجبور به استفاده از مقاومت راه انداز ، دالاندر ، گیربکس ، تغییر تسمه و فولی و …. می‌پرداختند.

همانطور که می‌دانید یکی از بارزترین کاربردهای اینورتر کنترل دور الکترو موتور است که دیگر نیازی به روش‌های قدیمی نیست و با یک اینورتر به راحتی دور الکترو موتور خود را تنظیم (کم و زیاد) می‌کنید.

کاربرد اینورترهای AC در مصرف انرژی اگر ما الکترو موتوری داریم که لازم نیست با سرعت کامل کار کند، می‌توانیم با کنترلر دور موتور یا اینورتر یا درایو دور موتور را کم می‌کنیم و هزینه‌ها را کاهش می‌دهیم.

یکی دیگر از کاربردهای اینورتر در مکان‌هایی است که برق شهری ندارند، (مانند بعضی کارخانجات و ساختمان های نیمه کاره) و از ژنراتور یا موتور برق یا دیزل استفاده می‌کنند.

برای شروع به کار نکردن سریع و ناگهانی موتور و جریان بالا کشیدن آن که به ژنراتور فشار زیادی می‌آورد، از اینورتر استفاده می‌کنند که با فشار دادن چند شاستی و پارامتر دادن به اینورتر دیگر فشاری به دیزل نمی‌آید.

اینورتر ها این امکان را به ما می‌دهند که تا وقتی باری روی موتور نیست و موتور با دور نامی خود می‌چرخد جریان را کم کند و فرکانس و ولتاژ را کم می‌کنند تا در مصرف انرژی صرفه جویی شود و بلعکس وقتی بار روی الکتروموتور می‌آید، طبیعی است که دور موتور کاهش یابد ولی اینورتر مانع این کار می‌شود.

اینورترها از استارت یک نواخت و در گشتاور بالا که هم جریان بالایی می‌کشد و هم به سیستم مکانیکی دستگاه و موتور آسیب می‌رساند جلوگیری می‌کند و دیگر هیچ تنشی مکانیکی و الکتریکی در سیستم به وجود نمی‌آید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *