مقالات

لیست کامل خطاهای اینورتر تکو TECO و آموزش رفع آنها

خطاهای اینورتر تکو

برای شناسایی و رفع خطاهای اینورترهای TECO، ابتدا باید به دفترچه راهنمای مخصوص مدل اینورتر خود مراجعه کنید. اما در ادامه، تعدادی از خطاهای متداول اینورترهای TECO و روش‌های رفع آن‌ها به طور عمومی ارائه شده است. توجه داشته باشید که این اطلاعات به عنوان راهنماهای عمومی هستند.

 

خطای AL-01* (Under-Voltage)

این خطا زمانی که ولتاژ باس DC بسیار کم باشد، اتصالات کابل‌ها به درستی انجام نشده باشد و یا ولتاژ ورودی شبکه اصلی کم باشد یا در محدوده مجاز قرار نگرفته باشد ظاهر می‌شود.

برای رفع این خطا ابتدا با ولت متر بررسی کنید که ولتاژ در رنج مجاز خود قرار داشته باشد و اگر ولتاژ در محدوده خود قرار داشت احتمالا برد قدرت درایو آسیب دیده است و باید تعمیر شود.

 

خطای AL-02* (Over-Voltage)

این خطا زمانی رخ می‌دهد اضافه ولتاژ در درایو وجود داشته باشد ممکن است از ولتاژ ورودی باشد از نداشتن مقاومت ترمز یا اشتباه انتخاب کردن اهم مقاومت و یا در قسمت پارامتر ها زمان شتاب بسیار زیاد باشد.

برای برطرف کردن این خطا باید ولتاژ ورودی را بررسی کنید و اتصال کابل‌ها را چک کنید اگر خطا رفع نشد برد قدرت درایو دچار آسیب شده است و باید تعمیر شود.

 

خطای AL-03 (Overload)

این آلارم، خطای اضافه بار درایو می‌باشد.

برای رفع این خطا برسی کنید که بار بیش از روی شفت موتور نباشد و چک کنید زمان شتاب درایو را در نرم افزار Mach افزایش دهید.

 

خطای AL-04* (Output Transistor Malfunction )

این خطا به معنی معیوب شدن ترانزیستور خروجی درایو است که این آلارم می‌تواند از بالا رفتن دمای درایو، اضافه جریان در درایو و یا اضافه ولتاژ در درایو باشد ظاهر شود.

جهت بررسی خطای AL-04* می‌توان ترمینال‌های موتور را چک کنید، تمامی سیم کشی‌های مدار را بررسی کنید، از اتصال کوتاه نشدن مدار اطمینان حاصل نمایید. درصورت عدم رفع عیب درایو آسیب دیده است.

 

خطای AL-05* (Encoder error)

این خطا زمانی اتفاق می‌افتد که اتصال انکودر به دستی انجام نشده باشد یا انکودر آسیب جدی دیده باشد.

برای حل این مشکل باید سیم کشی انکودر با توجه به مدل بررسی کنید، چک کنید که سنسور انکودر آسیب ندیده باشد و در صورت خرابی انکودر باید آنرا تعویض کنید.

 

خطای AL-08 (Memory Error)

این خطا نشانگر اختلال در سیستم مموری می‌باشد. حافظه درایو آسیب دیده است و درایو باید تعمیر شود.

برای برطرف کردن این آلارم پارامترهای درایو را به حالت Default تنظیم کنید و درایو را خاموش و روشن کنید اگر خطا رفع نشد پردازنده درایو آسیب دیده است و باید درایو تعمیر شود.

 

خطای AL-10 (Motor Over-Current)

این خطا در حالت اضافه جریان موتور اتفاق می‌افتد یعنی جریان موتور ۴ برابر جریان نامی است، در صورتی که اتصال کوتاه بین فاز ها به وجود آمده باشد، زمان شتاب بسیار کم باشد و همچنین سیم کشی به سمت موتور آسیب دیده شده باشد این خطا ظاهر می‌شود.

برای رفع عیب می‌توان سیم کشی به سمت موتور را بررسی کنید، چک کنید که اتصال کوتاه در مدار نباشد و در صورت نیاز زمان شتاب را افزایش دهید.

خطای AL-12 (Motor Over-Speed)

این آلارم مربوط به سرعت درایو می‌باشد اگر Speed درایو از حد مجاز خود بیشتر باشد این آلارم رخ می‌دهد.

بری برطرف کردن این آلارم باید تنظیم پارامتر های موتور را به صورت دقیق انجام دهید و کم بودن بیش از حد گشتاور میتواند این آلارم را فعال کند.

 

خطای AL-13 (CPU Error)

این خطا نشان گر اختلال در سیستم پردازنده می‌باشد که این آلارم از موارد زیر به فعال می‌شود.

پردازنده درایو آسیب دیده باشد، خارج شدن دسترسی موتور از درایو با تغییرت غلط در پارامتر های درایو و ممکن محافظ سیستم عامل درایو هم فعال شده باشد.

 

خطای AL-15 (Drive Overheat)

این خطا زمانی اتفاق می‌افتد که دمای درایو بیش از حد مجاز افزایش یابد، که اگر به مدت طولانی بار سنگین روی موتور قرار گرفته شده باشد و یا دمای محیط درایو بسیار بالا باشد درایو آلارم می‌دهد.

برای حل این مشکل باید محل ورود و خروج تهویه هوای درایو را بررسی کنید که مسدود نشده باشد، چک کنید که فن درایو آسیب ندیده باشد و در صورت خرابی فن، آن را تعویض کنید و از قرار دادن بار سنگین بر روی موتور خودداری کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *