مقالات

مزایای اتوماسیون صنعتی

مزایای اتوماسیون صنعتی

اتوماسیون صنعتی در سالهای اخیر اهمیت فزاینده ای پیدا کرده است، زیرا طیف وسیعی از مزایا را برای کسب و کارها ارائه می‌دهد. اتوماسیون می‌تواند محیط تولید را ایمن‌تر، کارآمدتر و مقرون به صرفه تر کند.

 

مزایای اتوماسیون صنعتی

  • تکرار پذیری فعالیت‌ها و فرایندها
  • افزایش کیفیت محصولات تولیدی
  • افزایش سرعت تولید (کمیت تولید )
  • کنترل کیفیت دقیق تر و سریعتر
  • کاهش پسماندهای تولید (ضایعات)
  • برهم کنش بهتر با سیستم‌های بازرگانی
  • افزایش بهره‌وری واحدهای صنعتی
  • بالا بردن ضریب ایمنی برای نیروی انسانی
  • کاستن از فشارهای روحی و جسمی

در حال حاضر ارتقاء سطح کیفی محصولات تولیدی در صنایع مختلف و در کنار آن افزایش کمی تولید، هدف اصلی هر واحد صنعتی می‌باشد و مدیران صنایع نیز به این مهم واقف بوده و تمام سعی خود را در جهت میل به این هدف متمرکز نموده‌اند.

 

۳ وظیفه مهم اتوماسیون صنعتی

پیاده سازی استراتژی های کنترلی در اماکنی مانند کارخانه و …

ایجاد یک واسطه بین مجموعه تحت کنترل و کاربر

تبادل اطلاعات میان بخش های مختلف تولید

در واقع اتوماسیون صنعتی وظیفه‌ای بیشتر از کنترل فرایند تولید را بر عهده دارد.

 

۴ علت اصلی که باید از اتوماسیون صنعتی استفاده کنیم

بازدهی را افزایش می دهد

یکی از مزایای کلیدی اتوماسیون صنعتی توانایی آن در افزایش بازدهی است. اتوماسیون به کسب و کارها این امکان را می‌دهد که کالاها و خدمات را با سرعت بیشتر، با ثبات و دقت بیشتر تولید کنند این بدان معناست که وظایف تولیدی می‌تواند در سطح بسیار بالاتری از آنچه که یک کارگر انسانی می‌تواند انجام دهد، انجام شود که منجر به تولید سریعتر و افزایش تولید می‌شود.

علاوه بر این، اتوماسیون می‌تواند در تمام ساعات شبانه روز کار کند، که امکان تولید ۲۴ ساعته را فراهم می‌کند این می‌تواند به کاهش هزینه‌ها و بهبود بهره وری کمک کند، که به نوبه خود به کسب و کارها اجازه می‌دهد تا در بازار جهانی رقابتی باقی بمانند.

 

کنترل کیفیت را بهبود می بخشد

اتوماسیون صنعتی با خودکارسازی وظایفی مانند بازرسی و آزمایش می‌تواند به بهبود کنترل کیفیت و افزایش رضایت مشتری کمک کند با استفاده از حسگرها و سایر اشکال فناوری اتوماسیون، کسب وکارها می‌توانند فرآیند تولید را با دقت بیشتری نظارت و کنترل کنند و اطمینان حاصل کنند که محصولات از کیفیت ثابتی برخوردار هستند و انتظارات مشتری را برآورده می‌کند.

این نه تنها منجر به شهرت بهتر برند می‌شود، بلکه وفاداری مشتری را نیز ایجاد می‌کند، که می‌تواند در صنایع رقابتی بسیار مهم باشد.

 

ایمنی محل کار را افزایش می دهد

اتوماسیون به کسب و کارها اجازه می‌دهد تا خطر تصادفات و صدمات در محل کار را کاهش دهند به جای اینکه کارگران انسانی کارهایی را انجام دهند که ممکن است بسیار خطرناک یا از نظر فیزیکی سخت باشد، ماشین ها می‌توانند این مسئولیت‌ها را بر عهده بگیرند این امر با کاهش احتمال صدمات و حوادث در محل کار از سلامت و رفاه کارگران محافظت می‌کند و در عین حال خطر مسئولیت قانونی برای مشاغل را نیز کاهش می‌دهد.

 

کاهش هزینه ها

اگرچه سرمایه گذاری اولیه در اتوماسیون می تواند گران باشد، اما مزایای بلند مدت افزایش تولید و کاهش هزینه های نیروی کار می تواند منجر به صرفه جویی قابل توجهی در طول زمان شود فرآیندهای تولید خودکار به کسب و کارها اجازه می‌دهد تا مقدار مواد خام و انرژی مورد نیاز برای تولید کالا را کاهش دهند و همچنین میزان ضایعات تولید شده در طول تولید را کاهش دهند.

این نه تنها منجر به شهرت بهتر برند می‌شود، بلکه وفاداری مشتری را نیز ایجاد می‌کند، که می‌تواند در صنایع رقابتی بسیار مهم باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *