مقالات

مزیت استفاده از اینورتر در فن کویل و هواساز

علاوه بر بررسی مزایای استفاده از موتور فن اینورتر در فن کویل و هواساز، باید بگوییم اگر شما در حال تحقیق برای خرید یا بهینه سازی یک سیستم تهویه مطبوع مرکزی تولید کننده سرمایش و گرمایش مانند چیلر و بویلر،روف تاپ پکیج و …و یا دستگاه های توزیع کننده سرمایش و گرمایش مانند هواساز ، ایرواشر ، فن کویل و …هستید، باید با جدیدترین تکنولوژی های مفید به کاررفته در این زمینه آشنا باشید.

 

صرفه جویی در انرژی و هزینه جاری

زمانی که یک موتور دورمتغیر (اینورتر) در حالت کار با نصف توان است، به اندازه یک موتور دورثابت که با تمام توان در حال کار است، انرژی مصرف می کند. بنابراین اگر موتور فن اینورتر در بیشتر مدت زمان کاری خود در حالت نصف توان حداکثری نزدیک شود، صرفه جویی بسیار زیادی در مصرف انرژی برق و هزینه ها صورت خواهد گرفت.

 

کنترل بهتر دما

موتور فن های دور ثابت تک حالته فقط دو گزینه خاموش یا کارکرد تمام بار دارند و نوع دو حالته آن علاوه بر این دو گزینه ، یک گزینه دور حداقل نیز دارد و رسیدن به دمای دقیق کمی دشوار و زمان بر خواهد بود ولی در موتور اینورتر ، دمای محیط داخل با دقت زیاد (تا ۰٫۱ درجه سانتی گراد اختلاف) و به سرعت به دمای مورد نظر می رسد.

سطح صدای کمتر و یکنواخت

اگر سیستم تهویه مطبوع شما مجهز به موتورهای دور ثابت استاندارد دو حالته باشد، با تغییر ناگهانی دور از حالت حداقل به حداکثر ، تجربه ناخوشایندی را در افزایش ناگهانی صدای فن ها حس خواهید کرد که در برخی مواقع برای کاهش صدا مجبور به کاهش ظرفیت کاری آن خواهید شد ولی در نوع اینورتر همزمان با تغییر پیوسته دور موتور ، سطح صدا نیز به طور پیوسته و یکنواخت تغییر کرده و صدای پله ای افزایش دور حس نخواهد شد.

 

افزایش کیفیت هوای ورودی به محیط

در نوع دور ثابت وقتی که هوا به صورت حداکثری وارد محیط می شود (حالت تمام بار) حجم هوای بسیار زیادی از فیلترها عبور کرده و وارد محیط می شود (در اکثر مواقع بیش از حد مورد نیاز(ولی در نوع اینورتر متناسب با نیاز ، حجم هوا توسط فن دمیده شده و فیلتر توانایی فیلتر نمودن بهتر را دارد (به خاطر کاهش حجم هوای عبوری نسبت به حالت حداکثری) و تعداد دفعات تعویض فیلتر نیز کاهش می یابد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *