مقالات

کاربرد درایو کنترل دور در صنایع آب و فاضلاب

کاربرد درایو در صنایع آب

موضوع مهم در مورد پمپها، اندازه فشار و دبی خروجی آنها است که باید متناسب با نیاز سیستم باشد ولی با توجه به اینکه همیشه امکان تغییراتدر ساختار سیستم بهره برداری یا شبکه مصرفی وجود دارد تطبیق دادن دوباره در سیستمهای طراحی و اجرا شده قدیمی مستلزم هزینه های گزاف مهندسی مجدد می باشد به همین دلیل در سالهای اخیر VFD توجه بیشتر متخصصان را به دلیل مزایای فراوانی که دارد به خود جلب کرده است دراین مقاله نحوه عملکرد VFD نوع کاربری طراحی و غیره کاملا بررسی می شود نتایج مطلوب به دست امده از تجربه عملی استفاده از درایو جهت کاهش فرار ماسه صافی ها ارائه می شود. همچنین طرحی پیشنهاد می شود که در آن از VFD برای کنترل فشار ثابت شبکه و داشتن یک سیستم بهره برداری با ضریب اطمینان بالا استفاده می گردد در نهایت برای نمونه پمپ، استفاده از درایو پیشنهاد شده است و مقدار انرژی سالانه صرفه جویی شده ارائه می شود.

 

کاربردهای اینورتر در آب و فاضلاب

برای کاربردهای آب و فاضلاب، درایوهای سرعت متغیر مزایای بسیار زیادی را به همراه دارند، برای مثال منجر به بهبود چشمگیر بهره وری و ذخیره انرژی می گردند و همچنین فرسودگی و سایش را در تجهیزات متحرک کاهش می دهند. همچنین میتوان کنترل بهتری بر روی میزان آب مصرفی داشته و سیستم را هرچه بیشتر به سمت مکانیزه شدن پیش برد. درایوها در تمامی بخش های صنعت آب به کار گرفته شده اند و گستره ی وسیعی از پمپ ها، فن ها، کمپرسورها و نوار نقاله ها را در کاربردهای کنترل فشار و دبی پوشش می دهند. درایوها به بهینه سازی مصرف آب کمک شایانی نموده که در مقیاس های بزرگ می تواند بسیار قابل توجه باشد.

مزایای زیر منجر به افزایش هرچه بیشتر بهره وری اقتصادی در تاسیسات شده و می تواند به دستیابی هرچه بیشتر به موارد زیر کمک نماید:

– کاهش هزینه های مصرف آب

– کاهش هزینه های تصفیه فاضلاب

– افزایش عمر مفید تجهیزات

– افزایش انعطاف پذیری سیستم

در صنایع آب بالاترین اولویت، مربوط به دستیابی به کیفیت آب مطلوب و قابلیت اعتماد بالا در تامین آب مصرفی می باشد. همچنین با هر افزایشی در میزان آب مصرفی، نیاز به داشتن تاسیساتی با مزیت های اقتصادی بالاتری حس می شود. به همین علت تکنولوژی های مورد استفاده باید با بهره وری، قابلیت اعتماد و دقت بسیار بالایی عمل نمایند.

معمولا سطح توقعات برای عملکرد یک درایو بسیار بالا است زیرا درایو نقش بسیار کلیدی در ایجاد قابلیت اعتماد و افزایش بهره وری تاسیسات ایفا می نماید. درایوهای به کاربرده شده در پمپ ها، فشار آب را در سطح موردنظری نگه می دارند ومیزان عملکرد پمپ را متناسب با میزان تقاضا تنظیم می نمایند. علاوه بر این موضوع میزان دیماند انرژی یکی دیگر از موضوعات مهم در هزینه های کلی انرژی است. با این تفاسیر می توان گفت درایوها پتانسیل بالایی در بحث صرفه جویی اقتصادی ایفا می نمایند.

دقت و کنترل سرعت حلقه بسته این اطمینان را ایجاد میکند که درایو بهینه ترین حالت موجود را ایجاد کرده و هزینه های انرژی به طور چشمگیری کاهش می یابند. استفاده از درایو یک راه حل بسیارخوب برای تمامی کاربردها از پمپ های توزیع کوچک، دمنده ها و کمپرسورها در تاسیسات تصفیه آب تا پمپ های بزرگ در ایستگاه های پمپاژ اصلی می باشد.

 

درایو کنترل دور در صنعت آب

استخراج آب

انتقال آب

تاسیسات نمک زدایی و دوزینگ

تاسیسات تصفیه آب

ایستگاه های پمپاژ

آبنماها

 

درایو کنترل دور در صنعت فاضلاب

انتقال آب

تاسیسات لجن کشی

تاسیسات هوادهی

تجهیزات مورد استفاده در مدیریت فاضلاب مانند شن کش هاو..

سیستم های آبیاری

 

 

پیشرفت ها در تکنولوژی درایوهای سرعت متغیر حاکی ازاین می باشد که بسیاری از اطلاعات سابق متخصصان نیازمند بروزرسانی همگام با این جریان سریع می باشد. درمیان تمامی ویژگی هایی که درون اینورترهای امروزی موجود است یکی از ویژگی های قابل توجه، توابع از پیش تعریف شده ای می باشند که به طور اختصاصی برای کاربرد فن و پمپ استفاده می شوند. این توابع به منظور عملکرد نرم و بدون اختلال فرایندهای آب و فاضلاب و دستیابی به ماکزیمم بهره وری انرژی با حذف توقف های غیرضروری به کار برده می شوند. این توابع از پیش تعریف شده LCC پمپ ها را کاهش داده و به ذخیره انرژی و هزینه ها کمک شایانی می نماید.

چیزی حدود ۴۰ درصد انرژی مصرفی در بخش صنعت در پمپها و فنها مصرف میشود . اغلب این سیستمها از موتورهای القائی با روتور قفس سنجابی استفاده میکنند و خروجی توسط ادواتی چون شیرهای تنظیم کننده و دمپرها کنترل میشوند . متاسفانه مقادیر قابل توجهی از انرژی توسط این فنها و پمپها تلف میشود. موتورهای بکار رفته در اغلب این ادوات از مقدار مورد نیاز بزرگتر بوده و سیستمهای مکانیکی تنظیم کننده جریان سیالات در آنها بسیار تلفاتی میباشند .
به این عوامل باید هزینه های قابل توجه تعمیر و نگهداری نیز اضافه شود. با توجه به اینکه هزینه های خرید پمپ معمولا کمتر از ۵ درصد هزینه های بهره برداری آن در طول عمر سیستم پمپ است، کیفیت بهره برداری عامل مهمتری در تصمیم گیری برای انتخاب سیستمهای پمپ به شمار میرود .

این امر منجر به بزرگ شدن پمپ ها شده و بدین ترتیب مقدمات کار برای اتلاف انرژی و استهلاک هر چه سریعتر سیستم های پمپ فراهم می شود. اگر یک پمپ در دور نامی خود کار کند و دبی خروجی پمپ به مصرف برسد سیستم در راندمان مطلوب خود کار خواهد کرد. اما اگر تنها ۵۰ درصد دبی حداکثر مورد نیاز باشد چه اتفاقی خواهد افتاد؟ بدیهی است که در این حالت نیز موتور در دور نامی خود کار خواهد کرد و توان مصرفی اضافی توسط موتور تلف خواهد شد. از سوی دیگر برای کنترل دبی خروجی لازم خواهد بود از ادوات مقاومتی نظیر شیر خفه کن استفاده گردد. با استفاده از کنترل کننده های دور موتور می توان جریان سیالات در پمپ ها را با اعمال تغییر دور موتور، کنترل نمود. امروزه این روش بدلیل انعطاف پذیری و صرفه جوئی اقتصادی قابل توجه، جایگزین روشهای سنتی متکی بر تنظیم جریان سیال با استفاده از شیرهای تنظیم کننده مکانیکی و دمپرها که منجر به اتلاف انرژی می گردند، میشود.

عملکرد این تجهیزات را می توان به راننده اتومبیلی تشبیه نمود که برای کاهش سرعت، در حالی که پدال گاز را تا آخر فشرده است، از پدال ترمز استفاده می کند.

 

انواع روش های کنترل جریان فلو در پمپ های سانتریفوژ

۱ -کنترل با شیر دستی

۲ -کنترل روشن و خاموش

۳ – کنترل بایپاس

۴ – کنترل کننده دور الکترونیکی

 

انواع روش های کنترل جریان هوا در فن های سانتریفوژ

۱- کنترل دمپر خروجی

۲ -کنترل هیدرولیکی

۳- کنترل پروانه فن

۴ -کنترل الکترونیک

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *