مقالات

انواع خطاهای اینورترها

خطاهای اینورتر

اینورترهای کنترل دور موتور به عنوان دستگاه های الکترونیکی حیاتی در صنعت و اتوماسیون استفاده می شوند. اما همانند هر سیستم الکترونیکی دیگری، خطاها و تریپ ها می توانند بر روی درایو کنترل دور موتور نیز رخ دهند و عملکرد آنها را تحت تاثیر قرار دهند.

موضوع خطاهای اینورتر یکی از اصلی ترین مواردی است که کارشناسان باید در بهره برداری، راه اندازی و تعمیرات و نگهداری اینورتر مدنظر قراردهند. در حالت کلی نمیتوان راه حل جامعی برای پوشش دادن یک خطا در درایوهای مختلف ارائه داد اما راه حل های ارائه شده در اینجا میتوانند راهنمایی برای نزدیک شدن به حیطه علت احتمالی یک خطا باشند. در نظر داشته باشید راه حل های زیر می توانند وابسته به شرایط مختلف تغییر نمایند.در این مقاله، به بررسی کامل خطاها و تریپ های اینورترهای درایو کنترل دور موتور می پردازیم.

 

دسته بندی خطاهای اینورتر

خطاهای اینورتر را میتوان به دو دسته اصلی تقسیم کرد:

  • خطاهای سخت افزاری
  • خطاهای نرم‌افزاری

 

خطاهای سخت افزاری اینورتر

این خطاها ممکن است به دلیل مشکلات در تغذیه قدرت، خروجی ولتاژ یا جریان نامناسب یا مشکل در ولتاژ ورودی، خرابی قطعات الکترونیکی، مشکلات در اتصالات سیم‌ها، کانکتورها و ترمینال‌ها فعال شدن مکانیزم‌های حفاظتی در برابر اتصال کوتاه، افزایش دما، اضافه ولتاژ، اضافه جریان و غیره رخ دهند. مثلاً اتصال نادرست یا کاهش کیفیت اتصال می‌تواند باعث اختلال در جریان برق و انتقال داده شود. همچنین، ممکن است خطاهای اتصال باعث ایجاد نویز یا تداخل الکترومغناطیسی در سیستم شود. این مکانیزم‌ها طراحی شده‌اند تا از خطرات جدی مانند خرابی قطعات یا آسیب به سیستم جلوگیری کنند.

 

خطاهای نرم‌افزاری اینورتر

این خطاها ممکن است به دلیل خطا در تنظیم پارامترهای کنترل، عدم تنظیم صحیح جریان مرجع یا ولتاژ مرجع، مشکلات در ارتباط بین اینورتر و سایر دستگاه‌ها مانند سنسورها، کنترلرها یا سیستم‌های مانیتورینگ، دمای بسیار بالا یا پایین در محیط اطراف اینورتر و رطوبت بالا در محیط می‌تواند منجر به خرابی قطعات الکترونیکی، ایجاد تداخل الکترومغناطیسی و آسیب به سیستم خنک‌کننده شود.

 

خطای اینورتر تکو

کدهای خطای اینورتر

خطای Ground Short (GF)

نمایانگر خطای اتصال به بدنه می باشد. ابتدا اینورتر را بدون موتور تست می کنیم اگر مشکل همچنان باقی بود، به علت خطای سخت افزاری اینورتر ( IGBT، CT یا کنترل برد) می باشد. اگر بدون موتور خطا نداشتیم و فقط با اتصال موتور این خطا ظاهر گردید، مشکل از نشتی موتور یا ایراد کلاف ها می باشد. موتور وسیم کشی آن را بررسی نمایید.

 

خطای OV

ولتاژ ورودی را بررسی نمایید تا در وضعیت نرمال قرار گرفته باشد. زمانی که بار زیادی به موتور وصل بوده و موتور در حال حرکت باشد و به اینورتر فرمان توقف بدهیم، بارموتور را می چرخاند ، یعنی حالت ژنراتوری ایجاد می شود و موتور چرخانده شده توسط بار ، ولتاژ زیادی تولید می کند . از طرف دیگر چون خازن های اینورتر توانایی تحمل ماکزیمم ۴۰۰ VDC را دارند و ولتاژ بالاتر به آنها آسیب می رساند ، مدارات حفاظتی اینورتر فعال شده و خروجی با اعلا م خطای OV قطع می شود.

در برخی از اینورترها پارامتری برای مشاهده ی ولتاژ DC باس در نظر گرفته شده است از طریق این پارامتر ولتاژ را در هنگام خطا بررسی نمایید. اگر ولتاژ کمی از حد مجاز بیشتر باشد و زمان توقف برای شما اهمیت چندانی نداشته باشد، زمان Decرا افزایش دهید. اگر ولتاژ برگشتی زیاد می باشد باید از مقاومت ترمز جهت تخلیه ولتاژ برگشتی استفاده نمود.

 

خطای LV

خطای کم بودن سطح ولتاژ می باشد. ابتدا ولتاژ ورودی را بررسی نموده و از نبود افت ولتاژ در شبکه اطمینان حاصل نمایید. اگر در برق شبکه ی شما معمولا افت ولتاژ وجود دارد، در برخی اینورترها می توان با پارامتر خاصی سطح تشخیص افت ولتاژ در ورودی را کاهش داد تا اینورتر به ازای سطح پایین تری از ولتاژ قطع نماید و در واقع حساسیت آن کاهش یابد.

برخی مواقع نیز جریان زیادی که از خروجی کشیده می شود منجر به افت ولتاژ ورودی می گردد. جریان خروجی را مشاهده کرده و اگر این جریان از حد مجاز فراتر بود به توضیحات مربوط به خطای OC مراجعه نمایید.

 

خطای OH

بررسی نمایید آیا فن اینورتر در حین عملکرد کار می کند یانه. اگر فن عمل نمی کرد پارامتر مربوط به کنترل فن را بررسی نمایید. در صورت عملکرد صحیح فن، جریان اینورتر را مشاهده نمایید. اگر جریان بیش از حد مجاز بود نشان دهنده ی وجود مشکل مکانیکی و یا زیاد بودن بار است. اگر جریان در حد مجاز بود بیانگر گرم بودن فضای اطراف اینورتر است. از یک فن خارجی استفاده نمایید.

 

خطای OC

این خطا نمایانگر اضافه جریان خروجی می باشد. این خطا علل مختلفی دارد.

موتور را کاملا از اینورتر جدا نموده و یک بار اینورتر را به تنهایی راه اندازی نمایید. وجود خطا در این حالت نمایانگر مشکل سخت افزاری اینورتر می باشد. در صورت مشاهده نشدن خطا بار را کاملا از موتور جدانموده وفقط موتور را به تنهایی به کمک اینورتر اتصال دهید. فرکانس را بر روی ۵ هرتز قرار دهید به صورتی که حرکت شافت موتور به طور واضح مشاهده گردد.

اگر حرکت نرم بود نمایانگر سالم بودن اینورتر می باشد. وجود هرگونه حالت پله ای در این حالت نمایانگر خرابی سخت افزاری اینورتر(IGBT) می باشد. در صورت سالم بودن اینورتر در صورت امکان به ترتیب موتور و اینورتر را جایگزین نموده و مجددا بررسی نمایید. در صورت رفع نشدن مشکل اینورتر قوی تری انتخاب نمایید.

با توجه به تک فاز یا سه فاز بودن اینورتر، سربندی موتور را بررسی نمایید. علاوه بر سربندی تمامی اتصالات و سیم کشی های موتور برای اطمینان از نبود هیچگونه قطعی یا اتصال کوتاه بازبینی شوند. اگر از هرگونه ترمز مکانیکی در سیستم استفاده می نماید به خوبی آن را بازبینی و یا در صورت امکان برای تست موقت غیرفعال نمایید.

زمان صعود یا Acceleration Timeرا افزایش دهید.

گشتاور راه اندازی را افزایش دهید.

 

خطای OL2

نمایانگر بار زیاد اینورتر می باشد. ابتدا مکانیک دستگاه را کاملا بررسی نمایید. ممکن است افزایش ناگهانی بار و یا خرابی موتور منجر به این خطا شده باشد.

موتور را کاملا از اینورتر جدا نموده و یک بار اینورتر را به تنهایی راه اندازی نمایید. وجود خطا در این حالت نمایانگر مشکل سخت افزاری اینورتر می باشد. در صورت مشاهده نشدن خطا بار را کاملا از موتور جدانموده وفقط موتور را به تنهایی به کمک اینورتر اتصال دهید. فرکانس را بر روی ۵ هرتز قرار دهید به صورتی که حرکت شافت موتور به طور واضح مشاهده گردد. اگر حرکت نرم بود نمایانگر سالم بودن اینورتر می باشد. وجود هرگونه حالت پله ای در این حالت نمایانگر خرابی سخت افزاری اینورتر(IGBT) می باشد.

پس از اطمینان از سالم بودن موتور واینورتر، بار را اتصال دهید و گشتاور راه اندازی را افزایش دهید. سعی کنید در این مرحله برای تست از فرکانس متوسطی استفاده نمایید. فرکانس را بیش از حد کم یا بیش از حد زیاد انتخاب نکنید.

در صورت امکان به ترتیب موتور و اینورتر را جایگزین نموده و مجددا بررسی نمایید. در صورت رفع نشدن مشکل اینورتر قوی تری انتخاب نمایید.

 

خطای Comfault

وجود این خطا نمایانگر مشکل کابل کی پد یا خود کی پد می باشد.

کابل و کی پد مورد استفاده را به ترتیب جایگزین نمایید.

برای اتصال باید از کابل شیلد دار CAT5یا CAT6استفاده نمود و طول کابل بیش از ۵ متر نباشد.

 

خطای STP0

پارامتر مربوط به مرجع حرکت را بررسی نمایید. ممکن است مرجع خارجی تنظیم شده باشد ولی دکمه RUNروی کی پد فشرده شود.

عامل دوم ایجاد این خطا می تواند مربوط به فرکانس کاری باشد. حداقل فرکانس در اینورتر ۰.۱HZاست اگر فرکانسی کمتر از این فرکانس به اینورتر اعمال شود منجر به این خطا می گردد. فرکانس را کمی افزایش دهید تا خطا حذف گردد.

 

خطای STP1

مربوط به خطای راه اندازی مستقیم است (یعنی تنظیمات به گونه ای است که اینورتر به محض اتصال برق ورودی و بدون نیاز به فشردن کلید استارت آغاز به کار می نماید). برق را قطع کرده و کلید استارت را قطع نمایید و مجددا متصل نمایید.

 

خطای STP2

این خطا زمانی اتفاق می افتد که مرجع حرکت خارجی باشد و کلید STOPروی کی پد زده شود.به غیر از برخی اینورترهای خاص، STOPو STARTباید از یک مرجع باشند.می توان در این حالت پارامتر مربوط به کلید STOPروی کی پد را غیرفعال نمود.

 

خطای CTER

خطای سخت افزاری و مربوط به سنسور جریان است. اینورتر را برای تعمیر به شرکت رعد خاورمیانه ارسال نمایید.

 

خطای E.S

مربوط به استوپ اضطراری است. اصولا یکی از ترمینال های ورودی به صورت پیش فرض بر روی E.S تنظیم است. علاوه بر آن اغلب یکی از ترمینال های ورودی نیز به صورت پیش فرض بر روی حالت RESET تنظیم است. می توان ترمینال مربوط به RESET را موقتا با یک تکه سیم فعال نمود تا اجازه دسترسی به پارامترها داده شود و بتوان E.S را غیر فعال کرد.

 

خطای EPR

خطای مربوط به حافظه EEPROM است. اگر با Resetو خاموش کردن از بین نمی رود، اینورتر را برای تعمیر به شرکت رعد خاورمیانه ارسال نمایید.

 

مقاله مورد نظر در مورد اهمیت آشنایی با خطاهای اینورتر و نکاتی که باید در رابطه با آنها در نظر گرفته شود، صحبت می‌کند. خطاهای اینورتر می‌توانند مشکلات جدی در راه‌اندازی و عملکرد پروسه‌ها ایجاد کنند و ممکن است باعث آسیب به اینورتر و الکتروموتور شوند. بنابراین، آشنایی با خطاهای مختلف و تریپ‌هایی که در هر مدل اینورتر رخ می‌دهد، به کاربران کمک می‌کند تا بهتر با مشکلات ممکن در طول عملکرد اینورتر آشنا شوند و از وقوع خطرات جلوگیری کنند.

مهمترین توصیه در این مقاله این است که در صورت بروز هر گونه تریپ یا خطا در اینورتر، تا زمان بررسی و رفع آن خطا، اینورتر را ریست نکنید. این اقدام ممکن است باعث تشدید مشکل یا آسیب به سیستم شود. به جای آن، بهتر است به تیم پشتیبانی فنی تولید کننده یا توزیع‌کننده اینورتر مراجعه کرده و راهنمایی و پشتیبانی لازم را دریافت کنید. بنابراین، با آشنایی به خطاها و تریپ‌های مدل خاص اینورتری که در دسترس دارید، می‌توانید در صورت بروز مشکلات، اقدامات لازم را برای رفع آنها به عمل آورید و از آسیب به سیستم جلوگیری کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *